Jelikož naše stránka pro správné fungování používá soubory cookies a zpracovává IP adresy, které jsou podle obecného nařízení GDPR považovány za osobní údaj, je nutné vyjádřit souhlas s podmínkami užití a se zpracováním osobních údajů.

LeoSight.cz - Herní portál

LeoSight.cz

Spravodajské Okienko - S Victoria E. Lytton o aktuálnych témach


DrHell

Hráč

18
2.4.2023 20:33
 

 


Viktor Haleha: Ochrana národného dedičstva, nezhody v Leteckom klube Red County alebo neschválenie novely zákona o zbraniach z dielne Demokratickej strany Národného obrodenia. Na aktuálne témy aj na tieto s Victoriou E. Lytton, vítajte v RCN.
Victoria Eloise Lytton: Dobrý podvečer, ďakujem.
Viktor Haleha: Ďakujeme že ste prišli. Prejdime na do cela aktuálnu tému, a to je Letecký klub Red County, o ktorom je aj môj posledný článok. Čo si myslíte o tejto situácií? Podľa Vás kde nastala chyba? Vo vedení LKRC alebo v nekontrolovaní tejto organizácie?
Victoria Eloise Lytton: Vedenie zodpovedá za chod organizácie, takže chyba nastala jednoznačne tam, čo bol v konečnom dôsledku aj dôvod pre odvolanie slečny Corrnet.
Viktor Haleha: Dobre, slečna Corrnet v našom rozhovore poukazovala na to, že bola údajne neprávom odvolaná. Ja som sa nedostal k informácií, či sa práve odvolala aj na súd. Viete niečo o tomto?
Victoria Eloise Lytton: Písala to na sociálne siete, avšak s istotou to povedať neviem. Ale už zo samotného článku je zrejmé, že slečne Corrnet zrejme ušla pointa toho, o čom to odvolanie vlastne nebolo. Nebolo to kvôli tomu, že by nepracovala, ale kvôli tomu, že do stanoveného termínu nevie odoslať potrebnú evidenciu, ktorá je vyžadovaná zákonom. Tá sa k nám nedostala, preto je na LKRC vzhliadnuté ako na neaktívnu organizáciu, až tak tažké na pochopenie to hádam nie je.
Viktor Haleha: Dobre, ďakujem. Tému LKRC nateraz ukončím, aby sme to furt neopakovali. Prejdime k Vášmu postoju na životné prostredie v našom štáte. Vy ste nedávno podali návrh zákona o ochrane životného prostredia.
Victoria Eloise Lytton: Je to tak.
Viktor Haleha: Do ktorého ste zakotvili aj neziskovú organizáciu Správy parkov San Andreas. Na post riaditeľky ste teda dosadili slečnu Baylor, ktorá celý tento koncept ochrany životného prostredia navrhla.
Victoria Eloise Lytton: Áno, na základe hlasovania.
Viktor Haleha: Určite bola správnou kandidátkou? Bude vedieť zorganizovať tento koncept od základov? Čo si myslíte?
Victoria Eloise Lytton: Koncept som chvíľku pred prednesením toho návrhu mala aj ja, len nejak som s tým neponáhľala. Ale je pravda, že slečna Baylor trafila do čierneho zrovna v správny čas. Pri vytváraní zákona sme spolupracovali spoločne s ňou, keďže v minulosti už podobnú prácu vykonávala a dokázala nás nasmerovať v tom, čo je správne a čo nie. Avšak myslím si, že, všetci, ktorí sme pre ňu hlasovali jej určite veríme, že to zvládne.
Viktor Haleha: Dobre, ďakujem. Mám tu otázku na rozpočet. Koľko bude brať SPSA zo štátneho rozpočtu ročne? Je tam nejaký odhad na tento rok?
Victoria Eloise Lytton: Pre zatiaľ nevedno, z dotácií môže SPSA brať iba toľko, koľko udávajú rozpočtové pravidlá samo o sebe má maximálnu povolenú mzdu celkom nízko v porovnaní s ostatnými, neziskovými organizáciami, takže tak veľký nátlak nepočítam. Každopádne v prípade reštaurovania pamiatok som ochotná trošku od rozpočtu odhliadnúť, predsa len je nutné pamiatky a iné chránené oblasti udržovať v čo najlepšom stave. Každopádne stále v rovine, dokedy to povoľuje zákon.
Viktor Haleha: Bola nutnosť vytvoriť takúto organizáciu? Nemohli to riešiť napríklad technické služby?
Victoria Eloise Lytton: Podľa Vás vedia reštaurovať pamiatky technické služby?
Viktor Haleha: A vedia strážcovia parkov reštaurovať pamiatky? Je to celkom hypotetická otázka
Victoria Eloise Lytton: Áno, pre to vznikli a s nimi aj pracovné pozície na to určené.
Viktor Haleha: Ale existujú nejaké pravidlá na prijatie na pozíciu strážcu? Napríklad reštaurátorské znalosti alebo nejaké štúdium v tomto odbore.
Victoria Eloise Lytton: Návrhy má všeobecne vypracovávať riaditeľ, to aspoň v prípade pamiatok. Dodržiavanie pravidiel stanovených podľa zákona s čím súvisí aj dbanie o ochranu chránených oblastí a území, spadá na ramená každého príslušníka osobne. Takže viac-menej je to viac poslanie ako práca. Vy určite tiež robíte radi svoju prácu preto, že Vás to baví, rovnako je to aj v prípade SPSA. Nemyslím si, že je vhodné dávať taký nápor na technické služby, ešte keď k tomu neexistujú vhodné pozície.
Viktor Haleha: Dobre, ďakujem. Prejdime na tému novelizácie zákona o zbraniach, kedy ak sa nemýlim, DSNO chcelo zmeniť daň z 50% na 35%.
Victoria Eloise Lytton: Áno, predkladateľ z DSNO, ale boli sme s tým oboznámení všetci.
Viktor Haleha: Tento návrh Vám, ako členom DSNO, neprešiel.
Victoria Eloise Lytton: Správne.
Viktor Haleha: Čo sa stalo? Prečo tento návrh nezískal potrebnú podporu?
Victoria Eloise Lytton: Medzi kongresmanmi podľa mňa existuje mylná predstava, že zníženie dane za predaj zbraní predstavuje ich väčšiu dostupnosť k verejnosti. To je ale podľa mňa osobne len mýtus, ktorý si niekto zmyslel. Je absurdné platiť polovicu zo ziskov štátu a tým obmedzovať legálnych podnikateľov v tom
odbore, nehovoriac o tom, aké drahé je si dnes zaobstarať zbrojný preukaz spoločne s psychotestami. Pohybujeme sa v šesť ciferných čiastkach. A to máme len zbrojný preukaz, nie zbraň. Touto novelou sme sa najmä snažili odbremeniť podnikateľov nezmyselnou daňou, ktorá je teraz nastavená, ale bez úspechu. Toto myslenie je asi na takej úrovni, ako keby že sa stáva veľa dopravných nehôd, tak poďme stanoviť väčšiu daň, to to určite vyrieši. Ale vo finále len tak potrestáme len podnikateľov
Viktor Haleha: Vy podporujete predaj a kupovanie zbraní? Pýtam sa Vás, osobne.
Victoria Eloise Lytton: Ak je to v záujme osobnej obrany tak samozrejme, v tom prípade nevidím problém, ak to má legálne za účelom sebaobrany.
Viktor Haleha: Dobre, ďakujem. Na zasadaní Kongresu som dlho nebol, ale návrhy prechádzajú aj naďalej. Všetko sa presunulo do súkromného prostredia a občania nemajú predstavu ako rokovanie prebieha. Plánujete to zmeniť?
Victoria Eloise Lytton: Hlasuje sa poväčšine elektronicky, pretože pár kongresmanov je trošku nekompetentných a reagovanie na správy ohľadom schôdze je častokrát ťažké. Preto väčšina jednaní prebiehala počas môjho mandátu výlučne online, avšak to občanom nebráni sledovať výsledky z hlasovaní, či si prípadne o informácie napísať prostredníctvom podateľne, veľmi rada informujem hocikoho, kto má záujem niečo zistiť o dianí v Kongrese.
Viktor Haleha: Ak sa nemýlim, tak každý jeden parlament na svete rokuje pravidelne a fyzicky v sidliacej budove. Neplánujete opätovne zaviesť pravidelné schôdze?
Victoria Eloise Lytton: Podľa Vás to bolo efektívnejšie ako elektronické hlasovania, z ktorého si pri každom jednom návrhu zákona môže občan pozrieť výsledky a prípadne ak to bude veľmi chcieť, tak si aj napísať o informácie? Našťastie sa tu nájde mnoho kongresmanov, ktorí o dianí v Kongrese informujú aj online. Svoj dosah to určite má. Môžeme si opätovne spomenúť na nedávny kongres, ktorý nemal k dispozícií vec ako elektronické hlasovanie a nezasadal ani raz, takže mi to príde omnoho efektívnejšie.
Viktor Haleha: Dobre, ďakujem. Na záver prejdeme k voľbám. Kandidujú rôzny ľudia, pribudli aj nové tváre. Koho plánujete voliť? Alebo koho by ste odporučili voliť?
Victoria Eloise Lytton: Palce držím straníkov DSNO, o ktorých kvalitách som presvedčená, preto tam smeruje aj môj hlas, každopádne každý by mal voliť podľa seba a podľa toho, čo mu vyhovuje. Preto je bezpredmetné dávať nejaké odporúčania, každopádne vďaka veľmi pekne prevedenej práci v Kongrese držím palce paní Dayton a pánovi Brantleymu, ktorých podporujem. Sú to ľudia na správnom mieste.
Viktor Haleha: Ďakujem veľmi pekne za Váš čas. Pre RCN, Viktor Haleha.

 


Powered by LeoSight IFS
LT~26