Jelikož naše stránka pro správné fungování používá soubory cookies a zpracovává IP adresy, které jsou podle obecného nařízení GDPR považovány za osobní údaj, je nutné vyjádřit souhlas s podmínkami užití a se zpracováním osobních údajů.

LeoSight.cz - Herní portál

LeoSight.cz

Kryptoměna, těžba, mining rigy a vše kolem


20.11.2021 16:29, naposledy upraveno 20.11.2021 16:43 uživatelem Rataj

Nejčastější otázkou v HelpChatu, která zůstává často nezodpovězena je: "Kolik mi vydělá 1 mining rig za hodinu?" Nezodpovězená zůstává proto, protože na to nejde jednoznačně odpověděť, je to totiž trochu složitější. Proto jsem se rozhodl sepsat tento příspěvek, kterým se vás pokusím zasvětit do toho, jak kryptoměny na serveru fungují a potom si zkusíme i na tuto otázku skutečně odpovědět.

Příspěvek bude psán formou Q&A (Questions and Answers, Q=Otázka, A=Odpověď) a pokud vám zde bude něco chybět (chcete se doptat na něco dalšího), napište to do odpovědí a já vám to vysvětlím a tento topic aktualizuji. Otázky doporučuji číst od vrchu, i pokud vás zajímá jen jedna konkrétní odpověď, jelikož dost pojmů, které použiji v nějaké další odpovědi prvně vysvětlím a pak už definici neopakuji.

Pokud plánujete do kryptoměn na serveru investovat, nebo chcete začít těžit, určitě si přečtěte příspěvek Crypto Update 💲, ve kterém je vysvětleno fungování kryptoměny na serveru, obsahuje návod jak začít těžit a mnoho dalšího.

 

Q: Funguje to jako na [název jakékoliv jiné hry nebo serveru]?

A: Vůbec ne. Prakticky všude jinde to funguje stejně jako třeba na Garry's Mod DarkRP serverech, prostě si za nějakou větší sumu koupíte mining rig a ten vám v pravidelných intervalech generuje nějaké peníze a to je všechno. Tak tomu však není u nás na Skimu. My máme (nejspíše jako úplně jediní - nevím ani o žádném mezinárodním serveru na jakékoliv hře, který by to takto měl) kompletní, sofistikovaný a dosti realistický systém kryptoměn, který obsahuje vše od funkčního blockchainu, přes transakce, směnárny, poplatky až po mining rigy a pooly, které negenerují peníze z ničeho, ale dostávají block reward, jestliže ověří block v chainu. Více o fungování našeho systému najdete právě v příspěvku Crypto Update 💲.

 

Q: Kolik stojí 1 NC?

A: Cena se mění tak často, že sem nebudu žádnou částku uvádět, avšak kurz, včetně jeho vývoje v grafu najdeme na stránce nomelcoin.ic, nebo jej zjistíme ve směnárně.

 

Q: Co ten mining rig vlastně dělá? Jak a za co dostávám odměnu?

A: Těžení kryptoměny je ve skutečnosti ověřování (výpočet hashe, který splňuje určité podmínky) tzv. blocků (souboru nedávných transakcí) a jejich zavedení do blockchainu (řetězce blocků, datového uložiště v P2P síti). Pokud někdo provede transakci, musí být ověřena a zavedena do blocku, aby skutečně proběhla. To dělají právě mining rigy. Na serveru je však mining rigů opravdu hodně a proto je šance, že zrovna já (můj rig) ověří daný block opravdu malá (současně k 20.11.2021 je na serveru aktivních 620 rigů, tj. šance 0.16%, že 1 konkrétní rig ověří daný block). Proto se rigy zapojují do poolů, ve kterých "těží" společně a když jakýkoliv ze zapojených rigů ověří block, odměnu rozdělí mezi všechny ostatní (po odečtení poplatku poolu).

 

Q: Jak často přibývá block do chainu?

A: Pokaždé, když někdo provede transakci, nejčastěji však jednou za 6 minut (momentální čas, který se může změnit v závislosti na počtu rigů v síti). Pokud se provede více transakcí v daném časovém úseku, pak se všechny tyto transakce sloučí do jednoho blocku a to značně zvyšuje odměnu pro toho, kdo block ověří. Reálně je to však párkrát do dne, jelikož těch transakcí neprobíhá tolik a pokud ano, tak je jich hodně najednou a tím pádem odměnu shrábne nějaký jeden šťastlivec (nebo skupina šťastlivců v poolu).

 

Q: Jak velké jsou odměny za ověření blocku?

A: Základní block reward je 0.5 NC, ten obdrží rig nebo pool vždy při úspěšném ověření blocku. Součástí blocku musí být také alespoň jedna transakce. Poplatek za transakci činí 0.1 NC a tyto poplatky jdou právě těžařům. Dá se tedy říci, že z každého ověřeného blocku získám minimálně 0.6 NC.

 

Q: Kolik mi vydělá 1 mining rig za hodinu?

A: Vzhledem k tomu, jak u nás kryptoměna funguje, na to nelze odpovědět nějakým číslem. Záleží na tom, kolik dalších rigů je právě aktivních v síti, jestli jsem nebo nejsem součástí poolu a jakého poolu, jestli zrovna dnes probíhá hodně nebo málo transakcí, ale záleží také na ceně NC, pokud chci odpověď v korunách. Zkrátka jednou můžu mít štěstí a může mi vydělat 153 tisíc za ověření jediného blocku a jindy nevydělám ani korunu za celé dva týdny. Především musí probíhat nějaké transakce, aby nějaký block byl ověřen, což se neděje každou hodinu. To také znamená, že třeba přes noc nebo dopoledne ty rigy nevydělávají prakticky nic. Pojďme si to ale nějak zprůměrovat z dat, která máme k dispozici. Vše co teď budu psát je jen teorie, navíc vycházím z aktuálních čísel, které se mohou každým dnem opět měnit. V síti máme 620 rigů, šance na ověření blocku je 0.16% bez zapojení v poolu. Pokud jsem v poolu s momentálně nejvyšší šancí na ověření (65.4%), pak ale bude odměna rozdělena mezi dalších 396 rigů. Momentální "vyška" (pořadí) nejnovějšího blocku je 1823, to znamená, že od vydání Crypto Updatu (za 198 dní) bylo ověřeno 1823 blocků. To je v průměru 9.207 blocků za den. Průměrná odměna za block je 0.920735 NC. To vychází na 8.477207 NC za den pro celou síť a to když vydělíme 620 rigy je 0.013672 NC na každý rig za den, aneb 0.00057 NC za hodinu. Při současném kurzu 13997Kč/1NC to dělá nějakých 8 Kč na hodinu. Takže tady je vaše odpověď (akorát trochu lživá - čtěte dál). Investice z nového rigu za 220 tisíc by se vám tak tedy vrátila až za 3 roky. No a teď si určitě říkáte, že to vůbec nedává smysl a proč by to vlastně někdo těžil, když to vlastně nic nevydělává. No v první řadě je tenhle celý výpočet špatně a chci vám hlavně ukázat, že to spočítat ani nejde. Zprůměroval jsem totiž transakce za celou dobu, co krypto na serveru existuje a použil jsem k tomu současný počet rigů, nikoliv ten počet, co existoval v danou dobu ověření všech těch daných blocků - taková data nemám k dispozici ani já. Na jedné postavě třeba mám jeden rig a když si to stejné vypočítám na sebe, tak mi vyjde o něco větší výdělek. To nic nemění na tom, že se jedná skutečně o dlouhodobou investici a pokud máte v úmyslu brzo přestat hrát, tak se vám to nevyplatí. Největší problém totiž momentálně je, že strašně moc lidí těží a málo lidí kryptoměnu používá jako měnu. Jednu chvíli (když se hodně používala krypta.ic a ještě nebylo v oběhu tolik rigů), tak naopak těžaři vydělávali spoustu peněz. Čím více lidí bude kryptoměnu používat, tím více budou těžaři vydělávat. Zkrátka těžaři věří, že se zájem o používání kryptoměny zvýší a zájem o těžbu sníží, pak cena NC poroste, objem transakcí se zvedne a budou se mít dobře. Důležité je také na to koukat tak, že s jedním rigem si moc neškrtnete, odměny jsou stejné, jen se dělí mezi lidi a nejvíce shrábnou ti, kteří mají nejvíce rigů. A jestli se svítá na lepší zítřky? Pravděpodobně ano, stačí se podívat na graf kurzu ceny NC, ten se za poslední 2 týdny docela zbláznil a cena NC roste (což je dobře pro všechny, ale hlavně pro ty, co nějaké ty NC vlastní - pár lidí už na tom vydělalo miliony). Pokud by se měl současný růst kryptoměny udržet (což nikdo z nás nedokáže předpovědět), tak za 1-2 měsíce klidně může být NC na 30 tisících.

 

Q: Jaká byla zatím největší odměna na block?

A: Byl to block 4264aa44, který obsahoval 2853 transakcí a odměna pro jeho ověřitele (kterým byl samostatný těžař mimo pool) byla 143.1 NC (s momentálním kurzem to je přes 2 miliony Kč). Někdy se poštěstí i takovéhle zázraky.

 

Q: Když koupím 2 rigy, budu vydělávat 2x více, než s jedním rigem?

A: Ne tak docela! Tohle je nejčastější chybná úvaha kolem těžby. Teoreticky mám sice 2x vyšší šanci na ověření blocku, ale také (jelikož je na serveru oproti realitě rigů, ale i transakcí podstatně méně) způsobím, že je více aktivních rigů a tím pádem méně odměn pro všechny. Proto je velmi výhodné kupovat mining rigy od jiných hráčů a velmi nevýhodné kupovat nové v elektru. Pro snadnější počítání si řekněme, že existuje jenom 50 rigů a všechny těží v jednom poolu a já jeden z nich vlastním. Opomeneme teď Gas Fees a budeme počítat pouze s block rewardem 0.5 NC. Z každého blocku tak dostanu 0.01 NC. Pokud v této hypotetické situaci koupím 10 nových rigů (s myšlenkou, že se má odměna znásobí 10x a budu vydělávat 0.1 NC za každý block), způsobím, že je v oběhu 60 rigů, ale odměny jsou stále stejné. Moje odměna bude 0.5/60*10 = 0.083333 NC. Navíc tím uškodím ostatním, ti teď z každého rigu vydělávají o 16.6% méně, než před mým nákupem. Proto říkám (částečně nepřesné, ale trefně varovné): Čím více rigů, tím méně odměn pro všechny.

 

Q: Na co všechno můžu kryptoměnu používat?

A: Posílání peněz kamarádům, platby za služby, online hazard, investice, day-trading, nákupy na darkwebu, praní špinavých peněz, bezpečné uschování peněz, online reklamy, a mnoho jiných věcí.

 

Q: Dá se chytrým investováním vydělat více, než těžbou?

A: Určitě ano. Možností je spousta a nejvýhodnější je investovat po svém. Vím asi jen o 3 hráčích, kteří to praktikují správně, ale vydělávají na tom velké peníze. Kdo je prozíravý, tak si cestu najde.

6.3.2023 20:31, odstraněno 8.3.2023 00:56 administrátorem
Tento příspěvek byl odstraněn administrátorem
18.3.2024 11:54, odstraněno 18.3.2024 11:55 uživatelem
Tento příspěvek byl odstraněn uživatelem

Powered by LeoSight IFS
LT~28

Přihlášení




Zapomněl/a jsem jméno nebo heslo