Jelikož naše stránka pro správné fungování používá soubory cookies a zpracovává IP adresy, které jsou podle obecného nařízení GDPR považovány za osobní údaj, je nutné vyjádřit souhlas s podmínkami užití a se zpracováním osobních údajů.

LeoSight.cz - Herní portál

LeoSight.cz

zajímavosti o Airsoftu CZ

Karolinka2000

1.6.2024 - 18:00


Airsoft

Pokud jsi milovník Airsoft jako ja, jsi tu správně !


Pokud tě baví střelba ze vzduchovky, airsoft ti nabídne zážitek ještě silnější. Hraješ rad/a akční hry? Airsoft ti umožní vyzkoušet si je s přáteli v reálu. Jste  nadšenci do historie a vždycky jste chtěli všechny ty pěkné uniformy? Airsoft reenactment vás v nich přenese rovnou na jedno z mnoha bitevních polí minulosti. Chtěl/a jsi  na vlastní kůži pocítit napětí a následnou euforii při sportovní střelbě? V airsoftu můžeš reprezentovat svou zemi na mistrovství světa. Hledáte-li ideální nástroj pro bezpečný nácvik střelby a manipulace se zbraní či CQB? I v té chvíli je pro vás airsoft řešením. Jste odjakživa fanouškem zbraní? Není nic jednoduššího, než je sbírat v airsoftové podobě.

Airsoft je zkrátka zábava vhodná pro všechny. Pokud s ním chcete začít i vy, stačí vám pro hru libovolná airsoftová zbraň, munice a pochopitelně nezbytné ochranné brýle.

Z historie airsoftu

V ČR má airsoft počátek v 90. letech, kdy se k nám začaly z Asie dovážet první zbraně. Tehdejší omezená nabídka a špatná dostupnost airsoftových zbraní a příslušenství byla hlavním důvodem k založení firmy Bohemia Air Soft, jež vznikla v roce 1996 a postupně se rozvinula v největšího distributora airsoftu v České republice. Airsoft má dnes v ČR desetitisíce příznivců a česká komunita patří zároveň i mezi nejaktivnější na světě. Také proto se jedny z největších a nejlepších airsoftových akcí v Evropě konají právě u nás a navštěvuje je řada příznivců z celého světa.

Airsoft a zákony
Airsoftové zbraně náleží mezi plynové zbraně, u nichž je výstřel odvozen od expanze stlačeného plynu či vzduchu. Kinetická energie střely na ústí hlavně se u airsoftových zbraní zpravidla pohybuje na úrovni do  2,5 J. Díky nízké energii a malé hmotnosti střely jsou airsoftové zbraně relativně bezpečné, přesto k nim je nutné přistupovat a manipulovat s nimi zodpovědně a s potřebnou opatrností.

 

Pozornost je nutné věnovat i případnému cestování s airsoftovými zbraněmi do zahraničí. V jednotlivých zemích (a to i v rámci EU) se totiž legislativa vztahující se k airsoftovým zbraním liší. Požadováno je například jejich označení oranžovou barvou, nebo je limitován maximální výkon, či zakázána střelba dávkou.

Rozdělení airsoftových zbraní
Airsoftové zbraně se dělí dle principu pohonu na manuální, plynové a elektrické.

Manuální airsoftové zbraně jsou nejjednodušším a nejlevnějším typem airsoftových zbraní. Díky jednoduchému mechanismu a nízké ceně představují optimální volbu pro seznámení se se světem airsoftu či pro příležitostnou střelbu na terč. Jejich nevýhodou je, že fungují obdobně jako vzduchovky a před každým výstřelem je musíte natáhnout. Energie je střele udělena stlačením vzduchu ve válci pomocí pístu a pružiny. Mezi manuálními airsoft zbraněmi najdete repliky pistolí, revolverů i dlouhých zbraní. V pokročilých airsoftových zbraních se manuální princip pohonu užívá zejména u odstřelovacích pušek s pákovým závěrem či u brokovnic.

Plynové airsoftové zbraně dělíme na zbraně s nepohyblivým závěrem a zbraně s pohyblivým závěrem (blow-back), který imituje reálné chování zbraní při střelbě. Výhodou plynovek je to, že mohou střílet jak poloautomaticky, tak dle modelu i automaticky (dávkou). Plynový pohon se njevíce uplatňuje u replik pistolí, revolverů a malých samopalů. Nevýhodou plynových zbraní střílejících dávkou je relativně kratší životnost vnitřních mechanismů. Energie je střele udělena expanzí plynu. K pohonu plynových zbraní jsou užívány buď stlačené plyny typu greengas přepouštěné do zásobníků ve zbraních, či CO2 bombičky. Pro řadu plynových zbraní jsou dostupné i různé ladičské kity a upgrade díly. Samostatnou kategorii plynových zbraní tvoří HPA zbraně pevně propojené hadičkou s tlakovými lahvemi se stlačeným vzduchem. Zbraně s HPA systémy jsou však na řadě akcí a hřišť zakázány. 

——————————————————————————————————————————

Specifickou kategorii airsoftových zbraní tvoří granátomety. Tyto zbraně patří principem mezi plynové airsoftové zbraně. Svou funkcí však odpovídají navzdory názvu ze světa ostrých zbraní spíše bokovnicím, když při výstřelu dojde z vložného 40 mm granátu k hromadnému výstřelu většího množství kuliček. Granát sám přitom neopouští hlaveň, ale jedná se vlastně jen o integrovaný zásobník plynu a kuliček.

Hop-up systém
Airsoftové zbraně užívají hlavně s hladkým vývrtem, v nichž je střela vedena takzvaně na volno. Do většiny airsoftových zbraní je dnes montován hop-up systém. Jedná se o specifický mechanismus, který se užívá ke stabilizaci střely a prodloužení dostřelu airsoftových zbraní za využití aerodynamických principů nerovnoměrného obtoku vzduchu kolem letící kuličky. V zásadě jde o přítlačnou gumičku, která zbrzděním horního okraje udělí kuličce při výstřelu zpětnou rotaci. Vlivem této rotace dochází během letu kuličky k navádění většího množství vzduchu pod střelu, obdobně jako je tomu u křídel letounů a následně ke zploštění balistické křivky a tím i prodloužení dostřelu. V případě seřiditelného hop-up systému lze nastavit míru přítlaku dle okolních povětrnostních podmínek a váhy kuličky. U zbraní s fixním hop-up systémem lze seřízení nahradit volbou vhodné váhy kuličky.

Airsoftové kuličky
Pro střelbu z airosoftových zbraní jsou užívány plastové střely kulovitého tvaru, obecně nazývané airsoftové kuličky. Airsoftové kuličky jsou standardně vyráběny v ráži 6 mm BB, ale existuje i jen okrajově užívaná ráže 8 mm BB. Gramáž běžně dostupných 6mm BB kuliček se pohybuje v rozmezí 0,12 g až 0,50 g a užívá se dle výkonu zbraně. Výkonnější zbraň vyžaduje užití těžšího střeliva. Kuličky do 0,20 g jsou zpravidla užívány v méně výkonných manuálních zbraních. Váhové rozpětí 0,20 g – 0,28 g se nejčastěji užívá u běžných elektrických a plynových zbraní a kuličky o váze 0,30 g a vyšší jsou užívány v silněji upgradeovaných zbraních a v odstřelovacích puškách.

Pro kvalitu kuliček je důležité homogenní rozložení hmotnosti, a především pak precizní rozměr střely, přesné slícování polovin a absence otřepů. Při použití nekvalitních kuliček hrozí ucpání hlavně a poškození zbraně, rovněž je z tohoto důvodu zakázáno opakované používání již jednou vystřelených kuliček, které se mohou už při výstřelu nebo při zásahu do cíle deformovat.

Airsoftové kuličky jsou vyráběny zpravidla z konvenčních plastů či z biologicky rozložitelných materiálů. K rozkladu BIO kuliček dochází v přírodě kombinací působení slunečního světla, vlhkosti a půdních mikroorganismů. Rozklad dle podmínek trvá cca 1 až 5 let.  Zejména těžší kuličky (nad 0,28 g) a BIO kuličky jsou velmi citlivé na vlhkost, proto by měly být spotřebovány do měsíce od otevření balení.

 

Děkují za pozornost a za přečtení ✨

                                                               

                                                                                                                    z pozdravem martin

 

 

| Na fotce není žádná z nich reálná zbraň, je to Airsoft zbraně |

 

Kdyby se někdo ptal, tak na airsoft se zabývám airsoftem přibližně 5 až 6 let a jsem velmi rád, že v tom pokračuji dál.    💙

Komentáře
Karolinka2000 21.6.2024 19:18
@tomascz diky, važím si toho ! 🤩
tomascz 20.6.2024 13:16
Pěkně sepsaný! 👍