Jelikož naše stránka pro správné fungování používá soubory cookies a zpracovává IP adresy, které jsou podle obecného nařízení GDPR považovány za osobní údaj, je nutné vyjádřit souhlas s podmínkami užití a se zpracováním osobních údajů.

LeoSight.cz - Herní portál

LeoSight.cz

Zpestření RolePlaye při opravách elektrického vedení ⚡


9.11.2024 02:28, naposledy upraveno 9.11.2024 03:01 uživatelem marekvoe

Zpestření RolePlaye při opravách elektrického vedení ⚡


Ahoj, dlouho jsme se neviděli při nějakém tom návodu. Neměl jsem do čeho píchnout, tak mě napadlo, že bych mohl udělat nějaký návod, který by mohl být využit pro vylepšení vašeho RolePlaye. S naboostěním frakčního modulu WIRING se tu roztrhl pytel s hráči, kteří jej jezdí skoro každý den. Sice jsem neviděl, jak jejich RP probíhá a pokud cokoliv z toho, co je tu zmíněno RPí, tak chvála jim. Jsem ale taky přesvědčen, že spousta z nich taktéž pojede klasický money grind. Jelikož již nějakou tu dobu pracuji v energetické společnosti, kde sice nejsem přímo v kontaktu s linkami vysokého napětí, ale něco málo o nich a linkařské praxi vím, tak jsem se rozhodl sepsat tento topic, který by mohl hráčům doporučit nějaký base standart, který by mohli při ježdění práce z tohoto modulu využít.

Tímto negarantuji, že tu nebudou nepřesnosti!


Linkami vysokého napětí teče střídavý elektrický proud a střídavé napětí. Linky VN, které na Skimu opravujeme jsou převážně třífázové, čili v každém jednom kabelu vedení teče jedna fáze. (jiné vedení jsem nenašel, jestli existuje tak sry) Pokud se chcete dále vzdělávat, tak si můžete zjistit proč to tak je, a co je to fázový posun.😉 

V realitě jsou linky napojené buď na spínací stanici nebo trafostanici (mou specialitkou), dokonce i na Skimu to tak je! (Nebo spíš v San Andreasku) Což jsem se docela divil, sice v lehce nereálném provedení, jelikož transformovny jsou chráněními objekty, které nejsou běžnému člověku přístupné a často jsou oplocené, aby se nestal nějaký úraz. Transformátor slouží k trasformaci elektrické energie, většinou se lajcky řečeno užívá ke změně napětí, aby energie "dosáhla po linkách dál". Na Skimu je docela dobře proveden, s detailním vyzobrazením regulace, průchodek, radiátorů a teploměrů.

Každopádně zpět k napětí a produ. Obě složky jsou pro člověka velice nebezpečné, pokud neprovádíme bezpečnostní opatření, nedodržujeme správný pracovní postup a nechráníme se! Pamatujte, že základem u energetiky je BEZPEČNOST. Pracovníci, kteří opravují vedení VN musí dodržovat jasné předpisy, pracovní postupy a chránit se osobními ochrannými pracovnímy pomůckami (OOPP)


Výbava

Jak jsem říkal, každý pracovník na vedení by se měl chránit osobním vybavením. Určitě by v rámci bezpečné práce nikdo nevyšel na vedení v mikině a botaskách a hlavně bez izolačních rukavic! Sice nejsem oprávněn, abych něco takového rozhodoval, ale předpokládám, že na Skimu se jedná o - práci pod napětím (PPN) nebo práci v blízkosti živých částí pod napětím.

Co je ta živá část se možná ptáte. Živá je vodivá část vedení, která za určitých podmínek může způsobit úraz elektrickým proudem. Neživá část je vodivá část vedení, které se lze dotknout a která není obvykle "živá", ale může se stát živou v případě poruchy izolace.

Při provádění PPN je nutné na sobě mít ochranný oděv, ideálně se sníženou hořlavostí. Izolační rukavice, které by Vás ochránili v případě zbytkového náboje ve vodiči. Taktéž pracujete ve výškách a v blízkosti živých částí pod napětím, proto je zcela na místě mít ochrannou přilbu se štítem. Poslední částí je lezecký postroj, kterým se zajistíme proti pádu. Což by stále byl jen základní výčet, ale pro naše účely, dostačující.


Pracovní skupina, aka proč jezdíme ve dvou

V běžné praxi se na práci jak pod napětím, tak v blízkosti částí pod napětím jezdí ve vícečlenných skupinách. Proč tomu tak je? Jednoduché vysvětlení - bezpečnost, znovu. Pokud jste na místě práce dva, tak může jeden člověk pomoct tomu druhému v případě, že by se mu něco stalo. Většinou je jeden pracovník "Vedoucí práce", který řídí práci a je za pracovní skupinu odpovědný, taktéž je odpovědný za dodržování bezpečnostních a technických postupů na pracovišti.

Vymezení pracoviště a zajišťování pracoviště

Jako první co musíme udělat je vymezit pracoviště. Ptáte se proč? No, aby si nějaký Franta nepřišel pod vedení, na kterém se pracuje a například si nesáhl na upadlou část vedení pod napětím. Pracoviště se většinou vymezuje páskou a výstražnými tabulkami.

Teď ta složitější a důležitější část - zajištění pracoviště. Pro správné zajištění je nutné provést veškeré bezpečnostní opatření, aby nedošlo k úrazu. Pro tento účel máme 5 bodů proti úrazu elektřinou, který si postupně probereme.


Vypni

Tento bod se může provést v rozvodnách, kdy se přímo vypne celá linka. Je taktéž možno rozepnout linku úsečníkem. Tento bod většinou provádí pracovník rozvodny, dispečink nebo přímo pracovník na lince, který si tento bod musí "oběhat" na vícero místech a tak vypnout všech stran možného napájení. Kvůli složitosti na Skimu tento bod přeskočím.


Zajisti vypnutý stav

Zde zajišťujeme vypnutý stav, neboli provádíme veškerá opatření, aby vedení nebylo znovu uvedeno pod napětí. K zajištění vypnutého stavu většinou přikládáme výstražnou tabulku "Nezapínej, na zařízení se pracuje", aby nějaký Pepa nepřišel a neuvedl linku pod napětí, když se na ní pracuje. Ze stejného důvodu jako u "Vypni" tento bod dále přeskočím.


Odzkoušej

Abychom ověřili, že vypnutá a zajištěná linka opravdu není pod napětím, musíme odzkoušet a to na všech fázích. Tento krok se provádí pomocí zkoušeček VN. Kdo chce, může si vyhledat, ale v jednoduchosti popíšu. Je to dlouhá izovolaná tyč, která ma na konci zkoušecí hrot a mechanismus, taktéž je dimenzovaná na určité napětí. Před jejím užitím, by se měla odzkoušet na lince pod napětím, abychom ověřili, že je funkční nebo stačí zmáčknout tlačítko "test". Zkoušečka zapípá, pokud bude detekováno napětí. Tu posléze uchopíme na jejím opačném konci a přiložíme hrot na živou, či neživou část, když nezapípá, tak víme, že linka je bez napětí.

Abychom vůbec něco odzkoušeli na lince, tak k ní musíme vylézt. Začneme tedy od země, jelikož na ten sloup musíme nějak vylézt. Jsme na pracovišti dva, tak opatrně opřeme žebřík na sloup vedení. Dbeme důraz na to, aby jsme se žebříkem nedotkli živých částí. Jeden pracovník vyleze na žebřík a pomocí lezeckého postroje se zajistí proti pádu. Posléze zajistí žebřík (většinou pomocí řetězu nebo lana), aby byl pevně uchycen ke sloupu a nedošlo tak k jeho ujetí a pádu. Druhý pracovník mezitím jistí žebřík u země, aby neujel. Posléze již můžeme užít zkoušečku, jako je popsáno výše.

Je tak linka opravdu bez napětí? Ne! Nemůžeme počítat, že i po těchto všech krocích bude linka bez napětí. Bezpečnost, vzpomínáte? Na lince může zůstat zbytkový náboj, proto musíme přejít k dalšímu kroku.


Uzemni a zkratuj

Tímto způsobem spolehlivě odstraníme zbytkový náboj na lince a nebo se ochráníme, kdyby i přes všechny učiněná opatření byla linka opětovně sepnuta. Na lince se žívými částmi užijeme zkratovací soupravu, slengově "zkraty", která zkratuje vedení a odvede veškeré zbytkové napětí, a taktéž rozptýlí všecho napětí, které by mohlo přijít do linky a odvede je do země. Tím maximálně ochrání pravocníky. Prvně je musíme zkontrolovat, aby nebyli přerušené. Posléze užijeme izolační zkratovací tyč, což je takový krásný nástroj podobný (ale né stejný!) zkoušečce, kterým aplikujeme zkrat na vedení a zajistíme tak bezpečné uzemnění.

Zkrat musíme nejprve připevnit na zemnící bod a posléze až na fáze, jelikož, kdyby na lince napětí bylo, již máme zkrat spojený se zemí. Odzkratovává se opačně, nejdříve sejmeme z živých částí a posléze ze zemnícího bodu. Jak to prakticky udělat? Nasadíme hrot zkratu do tyče, kterou opětovně uchopíme na jejím konci. Natáhneme se ke zemnícímu bodu, nasadíme zkrat na něj a šroubujeme! Posléze upevněný zkrat vysadíme z tyče a pokračujeme se zkratováním živých částí. Zkratujeme ze všech stran, ze kterých může přijít napětí.


Odděl živé a neživé části - neboli samotná oprava vedení

Zde již nechám prostor Vaší fantazii, pokud jste došli až sem určitě budete mít zájem si něco dohledat 😊

S láskou a přáním lepšího RolePlaye,
marekvoe


Powered by LeoSight IFS
LT~32

Přihlášení




Zapomněl/a jsem jméno nebo heslo

LEDEN 2025
SPLNĚNO!

Pokrytí provozních nákladů

Donator měsíce: Miko (5103Kč)
(na konci měsíce získá odznak)

Splaz3005 hledá spoluhráče na Watch Dogs 2 5.2.2025 20:00
Kdo je online?
Skaliik

170Kč včera v 14:09

Filipkko

50Kč včera v 02:08

DarkEvilBetty

425Kč 16.1.2025 15:08

Nejnovější uživatelé
ABNO

Registrován 17.1.2025

Cavol

Registrován 17.1.2025

Terapeut

Registrován 17.1.2025